Siyatik Sinir Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Siyatik Sinir Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Siyatik Sinir Anatomisi; Vücudumuzdaki en uzun sinir olan siyatik siniri, leğen kemiğinden başlayarak kalça bölgesinden geçer ve her iki bacağa uzanır. Dizlere geldiğin de peroneal ve tibyal sinirleri olarak ikiye ayrılır. Siyatik sinirini bacağın alt kısmında bulunan kasları kontrol eder baldırların, bacakların ve ayakların hissetme yetisini sağlar. Siyatik terimi ise bu sinirin bulunduğu güzergahın, sırttan baldıra ve bacağa kadar olan ya da yayılan ağrıyı ifade eder.

Rahatsızlık hafif olduğu gibi, şiddetli olan rahatsızlık elden ayaktan düşürücü de olabiliyor ve uyuşma, karıncalanma ya da kas zayıflığı gibi rahatsızlıklar eşlik edebilir. Siyatik, kendi başına bir hastalık olmaktan çok, belde disk fıtığı gibi, sinirler üzerindeki baskı nedeniyle oluşan başka bir sorunun belirtileridir.


Siyatik Ağrısı


Siyatik siniri geçtiği yer boyunca yayılan ağrılarla kendini gösteren bir ağrı durumudur. Bu ağrı iki türlüdür, Biri ara ara gelen ve şiddetli olan ağrı, diğeriyse az şiddetli ve devamlı olan ağrıdır. Ağrı siyatik siniri boyunca, popodan topuğa kadar uzanır. Siyatik sinir uzantısı topuğa doğru uzanırken, ancak bazı noktalarına parmakla basılınca ağrılı olduğu fark edilir. Bu noktalarda sinir üzerine yapılan baskıyla uyandırılan ağrının sinir boyunca yukarı, bazen de aşağı yayılması karakteristiktir. Bacağın üst arka kısmı, bacağın arka dış tarafı ve siyatik sinirinin uzantısı boyunca yayılan ağrıya siyatik denmektedir. Ağrı, bazen yavaş yavaş ilerler. Bazen de aniden bastırır. Hatta bireyin hareketleri kısıtlanabilmektedir. Şöyle ki Oturma, kalkma, uzanma hareketleri zorlukla yapılır. Bel kemiğinin aşağı kısmın hassaslığından. Ağrılar öksürürken, yürürken ve gerinirken daha da artabilmektedir.


Siyatik Neden Olur?


Omurganın alt bölümünün iltihaplanmış ya da zedelenmiş olması, omurlar arasında kıkırdak disklerin yerinden oynaması siyatik ağrıların sebebi olarak gösterilmekte. Bir de sinirin gerilmesi ya da sıkışması esasına dayanan belirtiler de hastalığın tanınmasında önem arz eder. Hasta sırtüstü yatarken gerilmiş halde bulunan bacak yavaş bir şekilde santim santim yukarı kaldırılır ve bu sırada uyluğun arka yüzünde bacağa, hatta ayağa kadar yayılan çekici bir ağrı ortaya çıkması, siyatik rahatsızlığının tespitinde hastanın lehinedir. Bu durumda bacak ne kadar yukarı kaldırılırsa, ağrı da o derece şiddetlidir. Siyatik sinirlerin kökteki hasarlarında, rahatsızlık olan bacağın kaldırılmasıyla sağlam olan bacakta da ağrı meydana getirebilmektedir. Siyatiğin ağrılarının meydana gelmesinde, omur disk fıtıkları başta olmak üzere, omurga kireçlenmesi, tümörler, omurga veremi, omurganın alt kısımlarında yerleşen doğuştan ya da sonradan olma değişiklikler (Lumbalizasyon, sakralizasyon, spina bifida, kırıklar), bölgedeki organların ve leğen kemiklerinin hasar görmesi de bu rahatsızlığa sebep olabilmektedir.

Bu bozukluklar siyatik sinirini herhangi bir yerinde, basınç altında bırakıp ya da gerilemesine yol açarak siyatik tablosuna yol açarlar. Bunlar arasında en önemli ve en çok rastlanılanı bel fıtığı olarak da bilinen disk hernilerdir. Ayrıca siyatik sinir damarlarıyla ilgili bozukluklar, şeker hastalığı, gut, sıtma ve bazı tahriş edici ilaçların siyatik sinir çevresine şırınga edilmesi de genellikle şiddetli ve batıcı ağrılara yol açabildiği de olmakta dır Uzun süren vak'alarda bacakta hareket ve his bozuklukları, kaslarda erime görülmesi olasıdır.

Siyatik Sinir Anatomisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Siyatik Ağrısına Ne İyi Gelir?

Siyatik Ağrısına Ne İyi Gelir?

Siyatik Fizik Tedavi

Siyatik Fizik Tedavi

Hamilelikte Siyatik Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Siyatik Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Ağrısı Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Siyatik Ağrısı Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Siyatik Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi