Bel Fıtığı Siyatik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bel Fıtığı Siyatik Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Siyatik, Bel fıtığı bel ağrılarının en sık sebeplerinden birisidir. Halk arasında omur ilik sıkışması, bel kayması ve disk kayması gibi isimlerde de duyabilirsiniz. Diskler iki omur gövdesinin de hemen arasında kauçuk yumuşaklığında destek veren dokulardır. Omurganın eğilme hareketleri disklerden kaynaklı olduğu gibi her bir disk aynı zamanda amortisör gibi dışarıdan gelen her türlü darbeyi emer. Disk omur ilik ile sinir köklerinin hemen önüne yerleşmiştir. Bu yerleşim disk rahatsızlıklarındaki belirtilerin ana sebebidir. Aslında kauçuk yumuşaklığında bir halka ile içerisinde jöle kıvamında çekirdekten oluşmaktadır. Bel fıtığı halkanın kırılarak içerisindeki jöle kıvamındaki maddenin omuriliğe ya da sinir köklerine baskı yapması durumudur.


Bel Fıtığı Siyatik Sebepleri Nelerdir?

 • Yırtıklar ve aşınmalar
 • Ani basınç
 • Disklerin içinde yüksek miktarda su vardır. İnsanların yaşı ilerledikçe su içeriği azalarak diskin yapısı daha sert bir hal alır. Aynı zamanda yüksekliği de azalmaktadır. Daha sert yapılı diskler fıtıklaşmaya daha eğilimli olur.
 • Hatalı bir şekilde yük kaldırmak
 • Yanlış oturuş ve duruş pozisyonu
 • Fazla ağırlık diskin ortasında bulunan jöle kıvamında olan çekirdeği sıkıştırarak halkayı kırar ve dışarı çıkmaya zorlar.
 • Bu durumda halka kırılır ve içerisindeki jöle kıvamında olan madde omuriliğe ya da sinir köklerine baskı yapmaktadır. Bazen de bu madde koparak omurilik kanalına dolar. Böyle bir durumda sinir köklerine hasar vererek idrar tutamama ve felçlere sebep olur.

Bel Fıtığı Siyatik Belirtileri Nelerdir?


Her beş kişiden en az dördü yaşamının bir döneminde bel fıtığı siyatik ağrısı çeker. Sadece ağrı bel fıtığı demek için yeterli olmaz. Yine de birden başlayan ve geçmeyen ağrılar için doktora gidilmelidir. Bel fıtığının en tipik belirtisi ise siyatik ağrısıdır. Siyatik ağrısı kalça ortasından başlayan bacağa doğru giden, birden gelen oldukça şiddetli ve keskin bir ağrıdır. Bu bel fıtığının sinirlere yaptığı bası sebebi ile olmaktadır. Siyatik ağrı çok fazla oturma, öksürme ve hapşırma ile artar.


Diğer Bulgular

 • Belin tam ortasında yanıcı ağrı
 • Bir bacakta kuvvetsizlik ve bazı hareketlerde felç
 • Uyuşukluk, karıncalanma ve batma
 • İdrar tutamam altına kaçırmak (Bu bulgular her iki bacakta kuvvetsizlik ile olur ise oldukça ciddi bir durum ile karşı karşıyasınız demektir.)

Bel Fıtığı Siyatik Tanı Nasıl Konulur?

Tıbbi hikâye tanının konulmasında önemli ipuçları sağlamaktadır. Genelde az ya da çok bel ağrısını takiben bacağa vurmakta olan ağrı hikayesi vardır. Genellikle çok ağır kaldırma gibi bir durum sonrasında ilk belirtiler hissedilir ise uzun süren sabahları kalkıldığında bel sertliği ve ağrısının ardından belirgin bir zorlama olmadan birden başlayan olaylar da az değildir. Bu konuda net veriler olmamak ile disk rahatsızlıklarında ailevi bir eğilim genelde saptanır. Fizik muayene yöntemi genelde tanıyı daha net sağlar. Muayene ile hangi sinir kökünün sıkıştığı ve bu sıkışmanın ciddiyeti çok rahat bir şekilde saptanır. Uygulanacak olan tedavi yönteminin seçiminde muayene sonrasında ortaya çıkan bulgular göz önüne alınır. Basit bir radyolojik inceleme sonucunda omurga mekaniğine etki eden bel ağrısı ve karakterize doğumsal omurga rahatsızlıkları yüzde beş ile ona varan oranlarda görülür. Bazı tümörler, kireçlenmeler ve omurga kaymaları tanınabilir. EMG ile ER gibi yapılan tetkikler tedaviye cevap vermeyen sık, sık nüks eden, muayene bulguları ve cerrahi karar verilen durumlarda ayırıcı teşhis ile operasyon stratejisi bakımından son derece gereklidir.


Bel Fıtığı Siyatik Tedavi Seçenekleri

Birden başlayan ya da uzun süren hafif yakınmaların üstüne başlayan oldukça şiddetli bulgularda yatak istirahati, kas gevşeticiler ve ağrı kesiciler işe yarar. Bu durumlarda doktorun gözetiminde kortikosteroid alımı etkili ve hızlı bir iyileşme sağlar. Yalnızca ağrı ve karakterize olgularda bel bölgesine buz uygulamak, kasılma ve tutulma ile karekterize olan olgularda sıcak uygulamak son derece yardımcı olur. Böyle durumlarda kişilerin mutlaka yavaş hareket etmeleri, ani hareketlerden kaçınmaları, uzun oturmaktan ve uzun yürüyüşten kaçınmaları gerekir. Bu devrede fizik tedavi yöntemi çok da yararlı olmaz. Bu devrede sinir köklerine direkt olarak (Epidural) korikosteroid enjeksiyonu oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Bel Fıtığı Siyatik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Siyatik Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Ağrısı Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Siyatik Ağrısı Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Siyatik Ağrısına Ne İyi Gelir?

Siyatik Ağrısına Ne İyi Gelir?

Siyatik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Siyatik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası