Siyatik Romatizma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Siyatik Romatizma Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik romatizma, İnsan vücudundaki en büyük sinir olan siyatik sinirinin bacakta olması nedeni ile ağrıya sebep olması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu ağrının şiddetlenmesi hastanın yürümesine engel olabilecek düzeylere bile ulaşabilir. Özellikle hastalığın hastada gözükme şekilleri, kalçada uyuşma, bacaklarda çekme, kaslarda güçsüzlük ve ağrı gibi etkiler gösterebilir. Siyatik romatizma hastalığı genellikle tek başına çıkan bir hastalık değildir. Siyatik ile beraber, disk kayması, omurga hastalıkları, bel fıtığı ve diz kapağı iltihaplanması gibi sinir sıkışmalarından kaynaklı hastalıklarda hastada kendisini gösterir. Siyatik romatizma hastalığının halk arasında bilinen ve kullanılan adı sinir romatizmasıdır.

Siyatik romatizma, bacaklarda bulunan bu vücudun en büyük siniri olan siyatik siniri leğen kemiğinden başlayarak, kalçanın içinden geçer ve bacakların arka tarafından dizlerimize kadar iner. Dizlere geldiğinde ikiye ayrılarak ve baldırlara doğru inerek devam eder. Yani dördüncü ve beşinci omurlara kadar devam ederek, topuklara kadar inen sinir siyatik siniridir. Siyatik romatizmasının neden olduğu ağrı sadece tek bir bölge ile sınırlı değildir. Ağrıları oluştuğunda hastada bütün organlar bu durumdan etkilenir. Siyatik aynı zamanda insan vücudundaki en büyük sinirdir. Bu sinire ait olan rahatsızlıklar ile ortaya çıkan, kaba etlerden yani kalçadan başlayarak, bacaklardan topuğa kadar yayılan bir ağrı, siyatalji olarak tanımlanır. Çoğu zaman bu sinir hastalığını takip eden rahatsızlık bel ağrısıdır. Bu bel ağrıları fıtıklaşmış olan bir diskin siyatik sinirinin herhangi bir dalına baskı yapması ile siyatalji ortaya çıkar. Siyatik romatizma diye bilinen ve söylenen bu sorunun teşhisi içinde, sinir kökünün baskı ile ağrı yapması ve iskelet sisteminde gerilme ve burkulma ile yansıyan ağrının ayırt edilmesi çok önemlidir.


Siyatik romatizma belirtileri nelerdir?

 • Belden ayaklara kadar uzanan ağrı,
 • Gerinme ve öksürme sırasında oluşan ağrı,
 • Etlenmiş bacaktaki karıncalanma, kas güçsüzlüğü ve hissizlik,
 • Kalçalardan topuğa kadar inen ağrı ve çekilme hissi,
 • Sertleşme kramp ve kalçalarda uyuşma,
 • Üst bacaklarda sürekli oluşan ağrı,
 • Aynı pozisyon içerisinde tüm bacaklarda ağrı oluşması,

Siyatik romatizma neden olur?


Siyatik sinirlerinde oluşan bu ağrının en büyük sebebi sinirlerde meydana gelen yıpranmadır. Bunun sebebi de aslında bu siyatik sinirlerinin bir pamuk kadar hassas olmasından kaynaklanır. Kişinin yaşayacağı en küçük kaza veya bası sinirlerine de hasarlar oluşması buna neden olabilir.


Bu tür hasarlara neden olan faktörler

 • Doğuştan kemik bozukluğu,
 • Omurgalarda kireçleme ve tümör,
 • Değişik travmalar,
 • Yanlış uygulanan enfeksiyonlar,
 • İltihaplanmanın siyatik siniri etkilemesi, disk kayması ile sinir sıkışması,
 • Bel fıtığı,
 • Omurganın eğrilmesi,
 • Şeker hastalığı,
 • Zor doğum,
 • Aşırı ağır sporlar aktiviteleri, gibi birçok faktör siyatik romatizma hastalığına neden olur.

Siyatik romatizma tanısı ve tedavisi nasıl yapılır?

Bu hastalığın tanısı çok basit bir hareketle anlaşılabilir. Yere düz yattıktan sonra bacaklarını bükmeden yukarı doğru kaldırdığınızda bir ağrı hissi var ise hastalık var demektir. Bunun dışında doktorunuzun gereken testleri yapması da tanı koymak için yeterlidir. Özellikle bilgisayarlı tomografi ile hastalıktan kaynaklı sinir rahatsızlıkları rahatlıkla görülür ve de teşhisi konur. Siyatik romatizma hastalığının tedavisi ise; öncelikli olarak yatak istirahatidir. Yatağın altına kalın bir tahta yerleştirilerek konulması hastayı rahatlatır. Bunun yanında uygulanacak tedavilerin başında, AHT terapisi, Akupunktur, epidural steroid enjektesi, B1 ve B2 vitamin takviyesi, IQ tedavisi, fizik tedavi, masaj tedavisi, çeşitli ilaçların kullanılması ve doktorunuzun tavsiye ettiği gerilme ve güçlenme egzersizlerinin düzenli olarak uygulanmasıdır.

Siyatik Romatizma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Siyatik Fizik Tedavi

Siyatik Fizik Tedavi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bel Fıtığı Siyatik Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Siyatik Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Siyatik Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Siyatik Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Sinir Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Sinir Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada Siyatik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada Siyatik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Sinir Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Sinir Belirtileri ve Tedavisi