Siyatik Ağrısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Siyatik Ağrısına Ne İyi Gelir?

Siyatik ağrısına ne iyi gelir; tahriş ve siyatik sinirinde meydana gelen sıkışmanın sebep olduğu ağrıdır. Bu ağrı genellikle vücudun bir bölümünü etkileyen zayıflatıcı ve şiddetli özelliktedir. Ağrı en çok alt sırt uyluk ve arka bacağın aşağısına doğru uzanmaktadır. Bunun yanında bacağın aşağısına doğru karıncalanma, yanma, ayakta durmakta zorluk çekme, otururken güçsüzlük ve uyuşma gibi belirtiler de etkilenen ayak parmağı ve bacaklarda görülmektedir.

Siyatik ağrı genellikle fıtıklaşmış bir kaymadan kaynaklanmaktadır. Ayrıca siyatik, enfeksiyon, spinal stenoz, omurilik yaralanması, piriformis sendromu, istmik spondilolistezis gibi bazı sorunlara da sebep olmaktadır.


Siyatik ağrılar için doğal tedavi yöntemleri nelerdir?

  • Sıcak ve soğuk kompres: bu uygulama ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Isı işlemi siyatik siniri sıkıştırarak gergin olan kasların rahatlamasını sağlayacaktır. Soğuk işlemi ise sinir etrafında oluşan ağrıyı ve şişliği azaltmaktadır. Ayrıca sıcak kompres ile başlayıp soğuk kompresle bitirmek çözüm olabilir. 15-20 dakika ağrıyan bölgeye sıcak ya da soğuk kompres uygulayın. Bu uygulama birkaç saatte bir yapılmalıdır. Eğer dolaşım sorunları varsa soğuk kompres uygulanmamalıdır.
  • Zerdeçal: Anti-inflamatuar özellikleri sebebiyle siyatik ağrıya iyi gelmektedir. Zerdeçalda, iltihabı ve sinir ağrısını azaltmaya yarayan kurkumin adlı bir bileşik bulunmaktadır. 1 fincan süte 1 çay kaşığı zerdeçal katın. Ayrıca küçük bir tarçın kabuğu da katabilirsiniz. Bu karışımı kaynatın. Tatlandırmak için biraz bal ekleyin ve iyileşme görene kadar günde bir veya iki defa bu karışımdan için. Diyabet, kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar veya safra taşı sorunu olanlar için zerdeçal uygun olmayabilir.
  • Beyaz söğüt kabuğu: Fenolik glikozitler ve anti-enflamatuvar içermesi nedeniyle oldukça faydalıdır. Birkaç hafta boyunca 120 ya da 240 mg. Beyaz söğüt kabuğu ek takviye olarak kullanılabilir. Ancak kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.
  • Çemen tohumları: Çemen tohumlarıyla hazırlanan lapa siyatik ağrıyı azaltmada oldukça etkilidir. Ayrıca gut ve romatoid artrit ağrılarını da yatıştırmaktadır. Bir avuç çemen tohumunu öğütün. Macun kıvamına gelmesi için biraz süt tozuyla kaynatın. Hazırlanan lapa ağrıyan bölgeye uygulanır. Yıkamadan önce birkaç saat için açık bırakın. Günlük olarak bu işlemi uygulayın.
  • Kediotu: Özellikle kas spazmı nedeniyle oluşan siyatik ağrıların hafiflemesinde etkilidir. 1 fincan sıcak suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş kediotu kökü ekleyin. 10 dakika boyunca kaynatın. Hazırlanan bu çay birkaç hafta boyunca günde 2 veya 3 kez içebilirsiniz. Ancak kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.
  • Kapsaisin krem: Doğal bir ağrı kesici kremdir. İçeriğinde acı biber maddesi barındırmaktadır. Bu kremden en az bir hafta boyunca günde en fazla 4 kez ağrıyan bölgeye uygulayın. Bu krem başlangıçta yanma hissine neden olacaktır. Bu nedenle kırık cilt üzerine bu kremi uygulamaktan kaçının.
  • Masaj: Dolaşımı ve hareket kabiliyetini arttırmaya yardımcı olur. Sarı kantaron yağı ile ağrıyan bölgeye 2-3 defa masaj uygulayın. Başka bir seçenek olarak da 1 fincan susam yağı ve 3 yemek kaşığı Hindistan cevizi tozunu karıştırın. Bu karışımı hafifçe ısıtın ve soğumaya bırakın. Hafif ılındığında ağrıyan bölgeye masaj olarak uygulayın. Birkaç hafta boyunca günde 2 veya 3 kez uygulayın.
  • Egzersizler: Egzersiz, çekirdek kasları güçlendirerek etkili bir şekilde iyileşme sağlar. Diz sallama egzersizleri, diz-to-göğüs, backblock, siyatik hareketler ağrıları azaltmakta oldukça etkilir.
  • Spinal manipülasyon: Kayropraktik bakım, sırt ve boyun ağrıları için giderek yaygınlaşan doğal bir tedavi yoludur. Kayropraktik spinal manipülasyon inflamasyon ve siyatik ile ilgili diğer semptomları aynı zamanda sinirliliği hafifletmede oldukça etkilidir.
  • Akupunktur: Yapılan çalışmalarda ısıtmalı iğne ile akupunktur işleminin siyatik ağrılar için faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Bu tedavi yöntemi etkili olmamakla birlikte, tedavinin tecrübeli ve yetenekli bir akupunkturcu tarafından yapılması gerekir.
Bu doğal tedavilerin yanı sıra sigara kullanımından, ani hareketlerden ve doktorunuza danışarak kalsiyum, C vitamini, magnezyum takviyeleri de kullanabilirsiniz.

Siyatik Ağrısına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Siyatik Fizik Tedavi

Siyatik Fizik Tedavi

Kalçada Siyatik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada Siyatik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Siyatik İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Siyatik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Sinir Sıkışması Egzersizleri

Siyatik Sinir Sıkışması Egzersizleri