Siyatik Egzersizleri Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Siyatik Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Siyatik egzersizleri, direk olarak siyatik ağrısı yaşayan insanlarda hemen hemen her gün yapmaları gereken bir eylemdir. Siyatik egzersizleri sayesinde birçok kişi bu ağrılarından ve siyatik problemlerinden kurtulmuştur. Birçok zaman insanlarda siyatik ağrıları, kişinin yerinde duramamasına neden olacak derece şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Siyatik egzersizleri sayesinde insanlarda kasların güçlenmesine ve bu şekilde olumlu etkiler alınmasına neden olacaktır. Bu nedenle birçok Uzman tarafından siyatik egzersizlerinin yapılması önemle tavsiye edilmektedir. Bu egzersizler her gün yapılmalı ve aynı zamanda kesinlikle aksatılmamalıdır. Bu şekilde düzenli olarak yapılan egzersizler yaklaşık olarak 2 ay içerisinde yavaş yavaş etkilerini ortaya çıkaracaktır. Bu egzersizleri yaparken de son derece dikkatli olmalısınız. Çünkü yapmış olduğunuz en küçük hatalar bile kalıcı olarak rahatsızlıklar yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle siyatik ağrısı için yapılan egzersizler sırasında dikkatli olmalısınız. Siyatik egzersizlerinin amacı, direk olarak sırt kaslarını ve beli destekleyen diğer kasların güçlendirilmesi ve bu şekilde omurgayı yeterince güçlü tutmaktır. Siyatik ağrılarının meydana gelmesine neden olan en önemli etkenlerden biri tabi ki kasların zayıflamasıdır. Yapılan siyatik egzersizleri, aynı zamanda omurga disklerinin de yerine gelmesini ve daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Uyarı: Her ne olursa olsun kesinlikle siyatik egzersizleri yapılmadan önce kişinin doktoruna bu durum hakkında danışması gerekmektedir. Çünkü bu gibi egzersizlerin yanlış yapılması ya da insanlarda bulunan özel sağlık problemi direk olarak sorunlara neden olacaktır. Bunun için kesinlikle öncelikle doktorunuza danışın.

1. Kalça eğme hareketi: bu hareket için öncelikle temiz bir zemin üzerine yumuşak bir örtü serin. Daha sonra sırt üstü buraya uzanın. Dizlerinizi bükün ve ayaklarınızı kalçalarınıza yaklaştırın. Kollar ise her iki yandan ayaklara paralel olarak tutulmalıdır. Bu şekilde göbek içe çekilir ve alt karın kasları sıkılır. Bu sırada sırtınızı düzleştirmeye çalışın. Sırtınızı yere doğru indirin ve bu sırada kalçalarınızı kullanın. Bu pozisyonda yaklaşık olarak beş saniye kadar bekledikten sonra kendinizi bırakabilirsiniz. Bu hareket günde en az 10 kez tekrarlanmalıdır.

2. Gövde kıvırma: Öncelikle yine sert bir zemine yumuşak bir örtü serin ve sırt üstü uzanın. Kalçalara doğru çekilen ayaklar ile dizler bükülür. Kollar ise birbiri ile göğsün üzerinden geçirilir. Daha sonra ise üst karın kaslarınızı kullanın ve gövde yerden biraz daha yukarı kaldırın. Baş ve boyun yükselmeden yaklaşık olarak 15 derece kadar sadece göğüs yükseltin. Gövde yaklaşık olarak 5 saniye kadar bu pozisyonda tutulur.

3. Su altında bacak kaldırma: Siyatik egzersizleri arasında bu egzersiz için öncelikle Yüzme havuzu içerisine girmeniz gerekmektedir. Havuza girdikten sonra yavaş bir şekilde ayaklarınızdan birini öne doğru kaldırın ve düz tutun. Bu süreçte dizinizi kalamamaya özen gösterin ve ayağınızı düz bir şekilde tutun. Daha sonra ayağınızı eski konumuna yavaş bir şekilde getirin. Her iki bacağa da aynı şeyi uygulayın. Günlük olarak en az 5 kez yapılmalıdır.

4. Egzersiz topları ile mekik: Adından da anlaşılabileceği gibi bu hareketi yapabilmeniz için öncelikle bir egzersiz topuna ihtiyacınız olacaktır. Bu topu aldıktan sonra zemin üzerine kollar düz olarak ağırlık verilirken ayaklar da düz olarak topa oturulur. Ardından ise kalça esneme hareketi ile yere doğru ayak parmakları değecek şekilde arkaya yaslanılır. Yaklaşık olarak 5 saniye için bu konumda durulur. Bu şekilde yere topuklar getirilerek yavaşça oturulur. Bu egzersizleri 5 kez yapılmalıdır.

Siyatik Egzersizleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Siyatik Fizik Tedavi

Siyatik Fizik Tedavi

Haber Bülteni