Siyatik Sinir Felci Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Siyatik Sinir Felci Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik sinir felci, siyatik sinirinin tahribatına bağlı olarak bacakta oluşan his kaybıdır. Siyatik sinir, vücudumuzda bulunan en uzun sinirdir. Bel omurları arasından çıkan sinirlerin bir araya gelmesi ile meydana gelir. Siyatik sinir, kasık içinden geçer ve kalça kasları arasından çıktıktan sonra diz arkasında bulunan diz çukuruna ulaşır. Bu bölgede iki bölüme ayrılarak ayak parmaklarına kadar ilerler. Bacağın ön ve iç yüzü dışında baldır ve ayak kaslarının kasılmasından, bacak-baldır arkası ve önü ile ayak altı ve üstüne ait duyuların beyine taşınmasından sorumludur. Yürümek ve ayakta durabilmemiz için önemli bir yere sahiptir. Siyatik sinir felci bu fonksiyonları olumsuz etkilemektedir.


Siyatik sinir felci oluşumu


Bel fıtığına bağlı bir zedelenme var ise sinirin ilk oluşma noktasında etki süreci başlayabilir. Bu aşamada özellikle bel bölgesinde başlayan ve bacak arkasında bile hissedilen ağrıya neden olmaktadır. Ayın zamansa ayak tabanında uyuşmaya neden olmaktadır. Öksürme ya da ıkınma anında ağrı artabilir. Etkilediği diğer bir bölgede kalça kaslarının arasından çıktığı yerdir. Burada oluşan sıkışma ile kalça bölgesinde ağrı olur. Trafik kazası, düşme ya da ağır bir şey kaldırma siniri etkiler. Tedavi edilmez ise siyatik sinir felci dediğimiz his kaybı oluşabilir. Etki noktaları geçtiği bütün yerlerdir. Özellikle baldı ön tarafında bulunan kaslar etkilendiğinde, düşük ayak denilen durum ortaya çıkar. Bu durumda yürürken ayak ucu yere takılır ve ayak bileği geri kaldırılamaz.

Siyatik sinir felci, sinir üzerinde oluşan bir tümörün baskısı ile de oluşabilir. Tanı koymak için belirtiler dışında görüntüleme yöntemlerine de başvurulur. Aşırı bir tahribat yok ise siyatik sinir felci geri döndürülerek his kaybı giderilebilir. Bu aşamada tanı düzgün konması ve tedavi şekli önemlidir. Her durumda ağrı ile mücadele etmek ve fonksiyonları geri kazanmaya çalışmak gerekir. Felç aşamasına gelmemek için, ayakta iş yaparken bir ayağın altına tabure konmalı, yatarken yan yatıp, dizlerimizi karnımıza doğru çekmeliyiz. Oturarak çalışıyorsak ayaklarımızın altına yüksek bir şey koymalıyız ve ortopedik sandalye kullanmalıyız. Aynı zamanda bel çukurluğu olan bölgeye yastık desteği uygulamalıyız. Yerler temizlenirken dizler çömelerek yapılmalıdır. Bu tedbirler siyatik sinir üzerinde oluşan baskıyı azaltacak ve tahribatını engellemeye yardımcı olacaktır.


Siyatik Sinir Felci Tedavi Nasıl Yapılır?


Siyatik sinir felcinde tedavi öncelikle nedenin ortadan kaldırılmasıdır. Kas ya da tümör tarafından baskı var ise o bölgede rahatlama sağlanmalıdır. B12 vitamin takviyesi uygulanır. Bunların dışında fizik tedavi süreci uygulanmaktadır. Kaza sonucu yaralanma ile oluşmuş ise hasarlı bölgeye cerrahi müdahale gerekebilir. Burada önemli olan erken tanı ve tedavi aksatmadan devam etmektir. Basit gibi görünen ağrılar felç gibi ciddi durumlara dönüşebilmektedir. Geçmiş olsun.

Siyatik Sinir Felci Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Siyatik Fizik Tedavi

Siyatik Fizik Tedavi

Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Siyatik Sinir Hasarı Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Sinir Hasarı Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Siyatik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Siyatik Ağrısı Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Siyatik Ağrısı Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Siyatik Sinir Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Sinir Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Lumbago Siyatik Belirtileri ve Tedavisi

Lumbago Siyatik Belirtileri ve Tedavisi