Siyatik Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Siyatik Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Bacak Ağrısı, Siyatik sinir ile dalları boyunca sırttan başlayarak aşağı kalça ve bacaklara doğru yayılan ağrı anlamına gelmektedir. Siyatikanın en büyük özelliği bel omurundan başlayarak aşağı kalça bölümüne ve daha sonra bacaklara doğru yayılmasıdır. Siyatik bacak ağrısı bel fıtığı rahatsızlığının en büyük göstergelerinden birisidir.


Siyatik Bacak Ağrısı İçin Ne Yapılmalıdır?


1. Bol, bol dinlenin birkaç gün dinlenmeniz siyatik kaynaklı bacak ağrınızı hafifletir. Bunun ile uzun süreli yatak istirahati akıllıca değildir. Çünkü uzun süreli hareketsizlik semptom ve belirtilerin kötüye gitmesine sebep olur.

2. Mutlaka doktorunuz ile fizik tedavi hakkında bilgi alın. Siyatik bacak ağrısının nedeni eğer bel fıtığından kaynaklanmakta ise fizik tedavi yöntemi oldukça etkili ve tesirli bir rahatlama sağlayabilir. Akut ağrı geliştikten sonra fizyoterapistiniz ya da doktorunuz gelecekteki sakatlanma ve oluşabilecek hasarlı önleyebilmek için bir rehabilitasyon tedavi planı geliştirir.

3. Reçetesiz satılan ağrı kesiciler alın. Reçetesiz satılan ilaçlara örnek olarak, aspirin ve ibuprofen gibi steroid olmayan anti inflamatuar ilaçlra ya da asetaminofen ile tylenol gibi analjezik ilaçlar verebilir. Steroid olmayan ant-i enflamatuvar ilaçlar ya da NSAIDS şişlik ve ağrının her ikisini de azaltırken asetaminofen tabanlı olan ilaçlar yalnızca ağrı tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak kullanılan her iki ilaç çeşidi de siyatik bacak ağrısının giderilmesinde oldukça yarar sağlar. İlaçları prospektüsteki uyarı ve talimatlara uyarak kullanmalısınız. Eğer reçetesiz satılan ilaçlar kullanıyor iseniz kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. İlaçlar genellikle güvenilir olmalarına rağmen yine de bazı ilaçlar tıbbı olaylar ile kontrendike olabilir.

4. Sıcak ile soğuk paket uygulayın. Ağrı ilk hissedilmeye başlandığında günde birkaç defa yirmişer dakikalık süreler ile ağrıyan bölgeye soğuk kompres uygulamak ağrı ile şişliği azaltır. Soğuk kompresden üç gün sonra da sıcak kompres ile devam edilmelidir. Buna ek olarak hiçbir zaman buzu direkt olarak cilde uygulamayın. Çünkü bu doku hasarına neden olur. Isıtma pedi ile sıcak paket uygulamaları ağrıyı hafifletmede yardımcı olur. Ancak inflamasyonu azaltmaz. Etkilenen kısma gerektiği kadar ısı uygulayın ve ısı pedini daima en düşük ısıda tutun.

5. Siyatik bacak ağrısını gidermek için doktorunuza kortikosteroid ilaç enjeksiyonu ile ilgili mutlaka danışın. Ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan kortikosteroidler tahriş olan bir sinir etrafında şişlik oluşumunu da engeller. Oldukça etkili olmasına rağmen yine de bu enjeksiyonları lokal irritasyona sebep olabilirler. İzin verilmekte olan enjeksiyon sayısı sınırlıdır. Bu sebepten dolayı doktorunuz ile bu tedavi yöntemi hakkında tartışın.


Siyatik Bacak Ağrısı İçin İpuçları ve Uyarılar


Aşağıda belirtilen ipuçlarını uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
  • Esnemeye çalışın. Hafif şekilde yapacağınız esneme egzersizleri sinir kökü basısını azaltır. Yani sinir sıkışmasını hafifletir. Bu sebepten dolayı ağrı gidericidirler. Esneme egzersizleri yaparken zıplamaktan, eğilmekten ve ani hareketlerden kaçınmalısınız. Yapacağınız esneme pozisyonlarını en fazla yirmi saniye boyunca uygulayın.
  • Siyatik bacak ağrısına eğer uyuşma ya da artan ağrı eşlik etmekte ise acilen tıbbi yardım almalısınız. Eğer böyle bir durum söz konusu ise doğru bir şekilde tedavi edilmezse kalıcı sinir hasarlarına yol açabilir. Sebep olabilecek disk kayması ve disk yırtılması gibi ciddi bir sorun ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu gibi olası durumları engellemek için son derece dikkatli olmalısınız.

Siyatik Bacak Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

  • Epidural enjeksiyon
  • Reçeteli satılan ilaçlar
  • Fizik tedavi rejimi
  • Reçetesiz satılan ilaçlar
  • Soğuk ile sıcak kompres pedleri

Siyatik Bacak Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Siyatik Sinir Felci Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Sinir Felci Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Sinir Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Siyatik Sinir Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Siyatik Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Siyatik Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Siyatik Sinir Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Sinir Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Belirtileri ve Tedavisi