Siyatik Fizik Tedavi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Siyatik Fizik Tedavi

Siyatik fizik tedavi; Siyatik hastalığı canlılarda bulunan en büyük damarın hasar görmesi ile meydana gelir. Bu siyatik sinirlerinin zarar görmesinden kaynaklı hastalar yürüyememe riski de taşırlar. Tedavi edilmediği ve gereken önlemler alınmadığı takdirde hastada daha ciddi komplike durumlar meydana gelebilir. O yüzdende siyatik fizik tedavisi bu tür bir hastalıkta çok önemli bir yere sahiptir. Nedeni de bu sinirlerin bacaklarda bulunuyor olmasıdır. Her ne kadar tek başına yeterli olmayacak olan fizik tedavi diğer tedavi yöntemleri ile kullanıldığında hastada düzelmeler ve rahatlamalar görülür. Burada önemli olan hastalığın ne seviyede olduğudur. Yeni başlayan bir siyatik durumu var ise hastanın bu sinirleri güçlendirerek rahatlaması çok kolay olur.


Siyatik hastalığının belirtileri ve tanısı nasıl konulur?


Bu hastalıkta öncelikle hastalığın anlaşılması için gereken basit bir hareket vardır. Oda yere dümdüz uzanıp iki bacağını birleştirip yukarı doğru diz kapaklarından bükmeden dümdüz havaya kaldırmaktır. Eğer ki bir ağrı oluşuyor ise siyatik hastalığı ya vardır ya da başlamıştır. Bu durumda hekiminize gidip gereken testlerin yapılması ile size fizik tedavi yöntemi uygulanması gerektiği söylenir. Uygulanacak olan fizik tedavileri bu işlemlerin yapılacağı kurumlarda yani fizik tedavi merkezlerinde olan sağlık personelleri tarafından günün belirli saatlerinde gidip yaptırabileceğiniz egzersizlerdir. Sağlık personellerinin hastalığınız olan siyatik için gereken egzersizleri size öğretmesin de ve uygulamasında önemli bir rolü vardır.


Siyatik hastalığının tedavisi nasıl yapılır?


Öncelikli olarak bacakların rahatlatılması için diz kapaklarınızda bükülme olmadan yukarı kaldırmak hm bacaklarda kasları hem de omurlarınızdaki ağrıları hafifletmede faydalıdır. Ayrıca bacaklara ve bele fizik tedavi esnasında sinirleri yumuşatmada ve de rahatlama iş görecek olan masaj tedavisi de yapılır. Bunun dışında yine bacaklara bele dayalı bacak çekme hareketleri hastaya uygulanır ve sinirlerde oluşan hasar bu şekilde rahatlatılır. Hastanın bir şeyi almak için eğilmesi gereken durumlarda nasıl eğileceğine varıncaya kadar fizik tedavi yöntemlerinde görsel anlatımlar ile hastaya hareketler tekrarlatılır. Bunun dışında günlük hafif bacak egzersizleri kullanılarak hastanın kendi kendisini rahatlatması sağlanabilir. Özellikle çökmek alçak sandalye ve taburelere oturmak, birden eğilmek gibi hareketlerden uzak durması tavsiye edilir. Çok ağır şeyler kaldırmamak ve sinirleri güçlendirici besinlerin olduğu özel diyet programları ile fizik tedavi desteklenir. Siyatik fizik tedavisinde birçok bacak hareketi kullanılır. Bacakları büzerek çekme, bükmeden düz çekme, yana doğru hafif açarak bükerek çekme, bükmeden çekme, bacaklardaki kas ve sinirleri rahatlatır. Ayrıca kalça ve bel bölgesine yakın siyatik sinirleri içinde oturma ve yataktan kalkma egzersizleri öğretilir ve hasta yataktan kalkarken birden değil de yatak ucuna doğru yan dönüp yavaşça doğrulması şeklinde anlatılarak siyatik fizik tedavisi uygulanır. Sağlıkla kalın.

Siyatik Fizik Tedavi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Siyatik Fizik Tedavi

Siyatik Fizik Tedavi

Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Siyatik Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada Siyatik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada Siyatik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Siyatik İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?